Lider edukacji, czyli „jaja” z obywateli.

Burmistrz Blaski poinformował, że po raz kolejny Orzesze zostało „Liderem edukacji” czyli otrzymało certyfikat fundacji która certyfikuje, ocenia, nadaje. Wiecie co to takiego?. W skrócie to wygląda tak: Gmina wypełnia wniosek, wpłaca niewielką jak podają organizatorzy kwotę i dodatkowo wypełnia  ankietę. Ta dokumentacja jest oceniana przez grono oczywiście najlepszych fachowców z odpowiednimi tytułami. To ci którzy wymyślają , wdrażają, wykładają, piszą doktorskie rozprawy, a nasi z tytułami  magistrów, inżynierów, doktorów i innych którzy nie mogąc znaleźć pracy w Polsce „zapychają” za granicą najczęściej na budowach – mężczyźni i na zmywakach  - kobiety. Wracając do sprawy, Po przeczytaniu tego czym gmina się pochwali, następuje dokonanie oceny  i może (ale nie musi) nastąpić wizytacja. Nazwijmy to wizytą w terenie, przez minimum dwóch, (w pojedynkę nie da rady) wspomnianych fachowców. Jak taka wizyta w terenie się odbywa nie wiem, ale przyjmijmy standardowo żeby nie zanudzać: przyjąć, ugościć, pokazać, ugościć, przed pożegnaniem, pewnie też ugościć. No i nic nie pozostaje jak chwalić się tym, że  Orzesze „Liderem edukacji” . Przy okazji burmistrz Blaski może poszczycić się tytułem „Mecenas Wiedzy” to wyróżnienie specjalne, tu burmistrz przestaje być burmistrzem a zostaje menadżerem certyfikowanych jednostek samorządu terytorialnego. Otóż tenże  menadżer jednostek certyfikowanych, otrzymał ten tytuł bo wykazuje się uwaga! szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej edukacji. Na czym w Orzeszu ta nowoczesna, innowacyjna edukacja polega, może ktoś wie,  ja bladego pojęcia nie mam. Pomijam już fakt, że w Orzeszu za edukację bezpośrednio odpowiada pani v-ce Burmistrz, więc to ona powinna tytuł, za osobiste zaangażowanie  jako nagrodę imienną zgarnąć. Tu miejmy nadzieję, że burmistrz człek honorowy i leci już do fundacji sprostowanie, żeby zamienili tytuł na bardziej „damski”. Tak oto, dorośli ludzie, na stanowiskach bawią się kosztem obywateli w certyfikaty, menadżerskie tytuły, którymi a jakże będą się chwalić, tylko że to dla edukacji nie ma absolutnie żadnego znaczenia.  Nie wierzycie? Czytajcie dalej. Sam naiwnie myślałem, że spać możemy spokojnie bo skoro Orzesze liderem a Pani Burmistrz managerem certyfikowanych jednostek, to szkoły jak to na lidera przystało mamy na najwyższym poziomie w nauczaniu, czyli również na pozycjach liderów, albo przynajmniej w ścisłej czołówce.  No i włos mi się zjeżył ze zdziwienia gdy to zobaczyłem i Wam w skrócie przedstawiam.  Poniżej miejsca niektórych „podstawówek” w rankingu wszystkich szkół woj. Śląskiego wg miesięcznika „Miasto pociech” Ranking zawiera te szkoły które najlepiej przygotowały dzieci do sprawdzianu w roku 2015.

Na 1 miejscu: Katolicka Szkoła Podstawowa z Zabrza, średni wynik ogólny 91,8 w procentach.

Pierwsza Szkoła Podstawowa z Orzesza pojawia się na miejscu 157 i jest to SP nr 5 z Zazdrości, wynik 73,6. Następna, na miejscu 412, SP nr 6 z Zawiści wynik 68,5, a na 615 miejscu SP 2 Orzesze-Bukowina, wynik 65,2 Najgorsze miejsce Orzeskiej szkoły to 1097, SP przy Ośrodku Terapii Nerwic z Zawiści, wynik 47,3. Ilość szkół ogółem 1120.

Tak to wygląda w gminie, w której prawie połowę budżetu przeznacza się na oświatę. Teraz będzie najlepsze. Otóż fundacja która certyfikuje i „bawi” się przyznawaniem powyższych tytułów prowadzi jeszcze dwie kategorie a mianowicie tzw. „Lider jakości kształcenia” tu przyznaje m.in. Wyróżnienia dla gmin, które w sposób szczególny troszczą się o podnoszenie jakości nauczania i mogą być pod tym względem wzorami do naśladowania dla innych JST,  oraz wyróżnienie specjalne „Lider bezpieczeństwa w Oświacie” m.in. dla gmin uznanych za szczególnie nowatorskie i innowacyjne w dziedzinie wdrażania rozwiązań i procedur podnoszących poziom bezpieczeństwa uczniów w szkołach i placówkach. Tu niestety mówiąc potocznie „kicha” czyli próżno szukać nazwy Orzesze pośród laureatów. Taki apel mi przyszedł do głowy na koniec. W tym rankingu i w tych kategoriach powalczcie o czołowe miejsca i certyfikaty, wy „liderzy edukacji” i managerowie od siedmiu boleści.

Komentarz – AM: A słyszałam na zebraniu , że jedynie szkoła na Mościskach miała niesamowity WYSOKI I BARDZO ZADOWALAJĄCY WYNIK jeśli chodzi o przygotowanie do sprawdzianu. Aaaa być może coś mi się p……ło , przemęczona byłam. Zasada jest prosta i wszystkim znana najlepiej zrobić z człowieka barana!

Odpowiedź – Stanczyk: Szkoła Podstawowa nr 8 z Mościsk w przedstawionym wyżej rankingu zajęła 874 miejsce ze średnią 60,9.

Komentarz – Deawu: Hej, dzięki za informację, dowiedziałem się dużo ciekawych wiadomości, życzę powodzenia i pozdrawiam

Komentarz – AM: Witam, nadal nurtuje mnie ten temat . Sama na własne uszy słyszałam jak nowa dyrekcja chwaliła się jak to Mościska ładnie napisały sprawdzian. Skoro uplasowali się na 874 miejscu to jak to było w poprzednich latach ? No normalnie jaja z obywateli…

Odpowiedź – Stańczyk: Na to własnie chciałem zwrócić uwagę. Mnóstwo pieniędzy wydajemy na oświatę i pseudo tytuły, a nikt nie dba o jakość kształcenia. Niech Pani sobie wyobrazi, że jedyne w powiecie mikołowskie liceum (tak bardzo opisywane i chwalone w lokalnych mediach) w rankingu tego typu szkół nie zostało sklasyfikowane, czyli jest gdzieś poza pierwszą 500-tką szkół średnich jeśli chodzi o poziom i nikogo to nie rusza. A Rada Powiatu Mikołowskiego, jako jedyna albo jedna z nielicznych wystosowała oficjalną uchwałę przeciwko reformie oświaty.

Komentarz – Małgosia: To rzekome dobre liceum wcale takowym już nie jest od dawna. Jedzie na renomie wypracowanej kilkadziesiąt lat temu. Nie wiem po co jest to ciągłe przechwalanie się „miarką” przez władze powiatu. Komu oni próbują coś udowodnić. Wystarczy posłuchać, co mówi młodzież i nauczyciele… To zaszła przeszłość, szkoła jakich wiele innych w okolicy, niczym się nie wyróżniająca, a nawet słynąca wśród młodzieży z „niechlubnych” wybryków…

Komentarz – Ewa: Ciekawe czy ktoś z Urzędu albo któryś z radnych te wpisy czyta. Nie wszystko to co pisze stańczyk mi się podoba, ale w tym wypadku sprawa jest poważna.

Komentarz – Dron: Czytają i to bardzo uważnie ale na jakąś reakcję to ja bym nie liczył.

Komentarz – Gość:Czytając Gazetę Orzeską, natychmiast mi się wydawało, że to jakaś ściema. A co do reformy szkolnictwa, to dyrekcja orzeskiego gimnazjum też apeluje do rodziców o protesty, bo ponoć pisuary w ubikacjach są zabudowane za wysoko i trzeba by było je przerabiać. A to są koszty?

Komentarz – AbsurdalnaRP: Niewąsko sobie kadzą… Nie dość, że „lider”, to jeszcze „mecenas”. No i żeby było współcześnie i nowocześnie – „menadżer”.
Tak lekka zmiana sceny z „Chłopów” mi się skojarzyła” Ja, menadżer wam to mówię!”

Komentarz – jm: Nie wiem, czy Państwo zauważyli ale przytoczony ranking dotyczy roku 2015 a nie 2016. Wyniki tegorocznego egzaminu są zdecydowanie odbiegające od tych, które tu przytoczono (można sprawdzić na CKE). Poza tym szkoły, które uzyskał identyczne wyniki nie zostały uplasowane na tych samych miejscach tylko przydzielano kolejne numery …

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.